Wednesday 26 September 2012

Chowder- kremowa zupa rybna

Zanim spróbowałam zupy rybnej, na samą myśl o niej robiło mi sie niedobrze. Mimo, że bardzo lubię ryby, to dopiero kilka miesięcy temu odważyłam się zamówić chowder w restauracji. Podwójną porcję!Według mnie, zupa rybna powinna być gęsta, kremowa i kaloryczna! Chowder z mojego przepisu, to nie jest ten tradycyjny chowder, jaki dostaniecie w restauracjach, ale jest odżywczy, pyszny i nisko-węglowodanowy.




Przepis:

Składniki

1 por (biała część)
pół niewielkiej cebuli
2 ząbki czosnku
200g pieczarek
30g masła

150g kremowego serka, np. Philadelphia
Szklanka mleka pełnotłustego
1,5l wywaru rybnego/warzywnego (można użyć 2 kostek rosołowych)
250g tłustej śmietanki
2 łyżki mąki
500g białej ryby (tu: morszczuk i dorsz)
100g wędzonej ryby (tu: łupacz)
Papryka wędzona w proszku
Pieprz
Wegeta
Szczypiorek 
Potarkowany ser cheddar (ok 150g)

Przygotowanie

Kroimy w kostkę pieczarki i cebulkę, por na półtalarki. Topimy masło na patelni i podsmażamy pokrojone warzywa na średnim ogniu (uwaga! nie przypalamy!).

W garnku podgrzewamy razem mleko i serek, mieszając do połączenia składników. Wlewamy wywar, wrzucamy do garnka warzywa z patelni oraz rozdrobniony czosnek i gotujemy na małym ogniu przez ok 15 minut (zupa ma w tym momencie tylko leciutko bulgotać). W międzyczasie, filetujemy rybę, myjemy, usuwamy skórę i kroimy w niewielką kostkę.

Zdejmujemy zupę z ognia i blendujemy na gładko. Dodajemy pokrojoną rybę i gotujemy na średnim ogniu ok 10 minut. Na koniec, mieszamy dokładnie śmietankę z mąką, pozbywając się grudek i wlewamy do zupy, szybko mieszając. Doprawiamy do smaku, dodajemy drobno posiekany szczypiorek i gotujemy kolejnych kilka minut.
Opcjonalnie: na koniec dodajemy żółty ser i mieszamy do rozpuszczenia.

Uwagi: 


  • Wajlepiej użyć dość delikatnej białej ryby. Warto dodać wędzoną rybę, gdyż nadaje ona zupie smaku. Jeśli lubimy, świetnie sprawdza się tu mięso kraba i krewetki. Nie polecam dodawać zbyt dużej ilości tłustych ryb, jak np. łosoś.
  • Wywar: z powodzeniem można użyć wywaru warzywnego lub rosołowego. Ja zwykle używam po prostu dwóch kostek rosołowych - rybna i rosół z kury.
  • Chcąc uciąć jeszcze bardziej węglowodany, możemy pominąć dodawanie mąki.




Wartości odżywcze gara zupy (6-8 porcji):
2503kcal 167 gbiałka 187 gtłuszczu 30 gwęglowodanów 
1 porcja zawiera (1/6):
417kcal28 gbiałka 31 gtłuszczu5 gwęglowodanów 

2 comments:

  1. Hej dlaczego porzuciłaś bloga.

    ReplyDelete
    Replies
    1. hejka, niestety musialam na jakis czas porzucic diete i gotowanie low carb ze wzgledu na ciaze. Ale widze, ze zainteresowanie jest duze, wiec postaram sie upichcic cos w krotce :) pozdrawiam

      Delete